۳ تصور اشتباه در مورد بهترین زمان خوردن میوه

متاسفانه، اطلاعات اشتباه بسیاری در مورد تغذیه در اینترنت وجود دارد .یک موضوع مشترک در همه آنها بهترین زمان خوردن میوه است. ادعاهایی در مورد زمان مصرف میوه ها، و همچنین زمانهای نخوردن آن وجود دارد. اکنون پنج باور اشتباه در مورد بهترین زمان خوردن میوه را همراه با حقیقت ماجرا بیان می کنیم.

تصور غلط ۱:  همیشه میوه را با معده خالی بخورید.
این مورد یکی از شایع ترین اشتباهات در مورد میوه خوردن است .این مورد از طریق وب سایت ها و ایمیل های فراوان مطرح شده است و به نظر می رسد این موضوع از طریق یک آشپز در سنگاپور سرچشمه گرفته است.
این باور بیان می کند که خوردن میوه با غذا هضم غذا را کند می کند و باعث ماندن غذا در معده و تخمیر و یا فاسد شدن آن می شود. این تصور همچنین ادعا می کند که خوردن میوه با غذا موضوعی است که باعث ایجاد گاز معده، ناراحتی و طیف وسیعی از دیگر علائم نامربوط می شود.

اگرچه فیبر موجود در میوه می تواند فرآیند آزادسازی مواد غذایی از معده را کند کند، اما بقیه این تصورات نادرست است.
خوردن میوه می تواند باعث تخلیه آهسته تر معده شما شود، ولی باعث ماندن مواد غذایی در معده به طور نامحدود نمی شود.
یک مطالعه و بررسی در افراد سالم نشان داد، وجود فیبر در معده زمان خالی شدن نصف محتویات معده را از متوسط ۷۲ دقیقه به ۸۶ دقیقه کند می کند. اگرچه این تغییر در سرعت مهم است ولی به هیچ وجه به معنای کند شدن روند هضم مواد غذایی در معده نیست.

علاوه بر این، کند شدن زمان تخلیه معده شما خوب است .چون می تواند به شما کمک کند مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید، که منجر به خوردن کالری کمتری در دراز مدت می شود. اما حتی اگر میوه باعث ماندن مواد غذایی در معده به طور قابل توجهی بیشتر از حد معمول شود، معده طوری طراحی شده که از رشد باکتری هایی که باعث تخمیر و فاسد شدن می شوند جلوگیری می کند.
هنگامی که مواد غذایی به معده می رسد، با اسید معده که دارای pH بسیار پایین در حدود یک یا دو است، مخلوط می شود. که در این صورت محتویات معده به شدت اسیدی می شود به طوری که بیشتر میکروارگانیسم ها نمی توانند رشد کنند.
این بخش از هضم جداگانه انجام می شود که تا حدودی به از بین بردن باکتری در مواد غذایی کمک و از رشد میکروبی جلوگیری می کند.

همچنین بقیه ادعاها که گفته می شود خوردن میوه با غذا باعث نفخ، اسهال و ناراحتی های معده است به همان اندازه گمراه کننده است .ضمنا هیچ پشتیبانی علمی در پشت این ایده که خوردن میوه با معده خالی می تواند روی طول عمر، خستگی یا حلقه های تیره زیر چشم اثر بگذارد، وجود ندارد.

[quote arrow=”yes”]خوردن میوه همراه با وعده های غذایی می تواند کمی باعث کندی فرآیند تخلیه معده شود. اما این امر خوب است زیرا میتواند به شما احساس سیری دهد و منجر به کاهش کالری مصرفی شود.[/quote]

تصور غلط ۲ : خوردن میوه ها قبل یا بعد از غذا ارزش غذایی آن را کاهش می دهد.
این تصور به نظر می رسد یک تعمیم از تصور شماره یک باشد. این ادعا بیان می کند که شما نیاز به خوردن میوه با معده خالی دارید تا همه فواید تغذیه ای آن را جذب کنید. طبق این ادعا اگر شما میوه را درست قبل یا بعد از غذا بخورید، مواد مغذی آن را به نحوی از دست خواهید داد.
همه این موارد درست نیست .بدن انسان در طول زمان تکامل یافته است که تا حد ممکن کارآمد باشد تا بتواند مواد مغذی را از مواد غذایی استخراج کند.

هنگامی که شما یک وعده غذا میل می کنید، معده به عنوان یک مخزن عمل می کند و فقط مقدار کمی مواد را در یک زمان آزاد می کند به طوری که روده به راحتی بتواند آن را هضم کند. همچنین، روده کوچک طوری طراحی شده است که بسیاری از مواد مغذی ممکن را جذب می کند. طول روده کوچک به ۶ متر می رسد، با بیش از ۳۰ متر مربع ناحیه جذب.

در واقع، مطالعات نشان داده اند که روده این توانایی را برای جذب دو برابر مواد مغذی که یک فرد به طور متوسط در یک روز مصرف می کند، دارد.
این منطقه بزرگ جذب بدان معنی است که گرفتن مواد مغذی از میوه ) و بقیه وعده غذایی ( کار آسانی برای دستگاه گوارش است، صرف نظر از این که میوه با معده خالی یا با یک وعده غذایی خورده شده است.

[quote arrow=”yes”]دستگاه گوارش شما آماده هضم و جذب مواد مغذی از میوه ها ست، حالا چه  آن را با معده خالی یا همراه غذا خورده باشید.[/quote]

تصور غلط ۳: بهترین زمان برای خوردن میوه در بعد از ظهر است.
هیچ منطق واقعی پشت این ایده وجود ندارد و هیچ مدرکی برای حمایت از آن نیز وجود ندارد.ادعا شده است که سوخت و ساز بدن در بعد از ظهر کند می شود و خوردن مواد غذایی که قند دارند، مانند میوه، باعث افزایش سطح قند خون شده  و دستگاه گوارش را از خواب بیدار می کند.

حقیقت این است که هر گونه مواد غذایی حاوی کربوهیدرات بدون در نظر گرفتن زمانی از روز که خورده می شود، به طور موقت قند خون را افزایش می دهد، در حالی که گلوکز جذب می شود. بنابراین هیچ نیازی به بیداری دستگاه گوارش شما وجود ندارد، به طوری که همیشه و در هر ساعت روز آماده برای انجام کار در همان لحظه ای که مواد غذایی را زبانتان لمس می کند، می باشد.
اگرچه وقتی یک وعده غذایی با کربوهیدرات بالا می خورید به طور موقت ممکن است باعث شود بدن از آن به عنوان سوخت استفاده کند، ولی به طور کلی سرعت سوخت و ساز بدن خ را تغییر نمی دهد.

حقیقت این است که هیچ آسیبی در میوه خوردن در صبح وجود ندارد . میوه در هر زمان از روز سالم است.

[quote arrow=”yes”]هیچ مدرکی و یا منطقی پشت این ادعا که میوه ترجیحا باید در بعد از ظهر خورده شود وجود ندارد. میوه در هر زمانی از روز که خورده می شود سالم است.[/quote]

بنابراین بهترین زمان برای خوردن میوه ها چه وقتی است؟
حقیقت این است که هر زمان از روز زمان خوبی برای میوه خوردن است. هیچ مدرکی وجود ندارد که شما باید از خوردن میوه در بعد از ظهر و یا نزدیک به وعده های غذایی خود جلوگیری کنید. میوه ها غذاهای سالم و مغذی و دوستدار کاهش وزن هستند که می توانند در طول روز خورده شوند. البته می توان گفت، در معدودی از موارد برای زمان مصرف میوه ممکن است تفاوت وجود داشته باشد.

[quote arrow=”yes”]برای اکثر مردم، میوه خوردن در هر زمان از روز عالی است. با این حال، زمان خوردن میوه ممکن است برای بیماران دیابتی یا افرادی که می خواهند وزن خود را کاهش دهند کمی متفاوت باشد.[/quote]

[review]

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *